A lencserendszer fókusztávolságának szerepe
A termográfiai rendszerekhez használt lencsék fókusztávolsága szoros összefüggésben van a hőkamera látómezejével. Adott méretű érzékelő esetén egy kétszeres fókusztávolságú lencse használata fele akkora szélességű és magasságú, tehát negyed akkora felületű látómezőt (FOV = field of view) eredményez.
|
A rekesznyílás (blende) méréstechnikai hatása
Minél nagyobb átmérőjű egy termokamera optikai lencséje (pontosabban: apertúrája), annál több sugárzási energia jut a hőérzékelő felületére. Az optikai rendszer fényerősségének (itt: infravörös sugárzás-erősségének) mértéke a rekeszszám, amely a fókusztávolság és az apertúra lencse átmérőjének hányadosa. Értelemszerűen minél kisebb rekeszszám, annál nagyobb a lencseátmérő és annál nagyobb az energiabevitel az érzékelőre, ami természetesen nagyobb érzékenységet és pontosságot eredményez. De vigyázat: minél nagyobb a lencse átmérője, annál inkább eltér ez az ideális optikai rendszer modelljétől - a Gauss-féle optikától. Ennek hatására pedig nőnek a leképzési hibák (pl. képdeformáció).
VISSZA
TOVÁBB
A weboldal tartalmát szerzői jogok védik, ezért az írások, ábrák, valamint hő- és fényképek másolása, tárolása és publikációja csak a
szerző előzetes írásos engedélyével megengedett.