A termográfia kutatásra és fejlesztésra való alkalmazása során a legkülönesebb igények merülnek föl. Vannak feladatok, amelyek csak nagyon gyors hőkamerákkal, mások pedig kizárólag nagyon nagy termikus ill. geometriai felbontással oldhatók meg. Ennek megfelelően léteznek akár 3 kHz felvételi frekvenciájú hőkamerák, 1 mK hőmérséklet-felbontású készülékek, valamint speciális hőkamerák termográfiai mikroszkóp-lencsékkel is. Az alkalmazások a gyártástechnológiák fejlesztésétől a roncsolásmentes anyagvizsgálatán át akár alkatrészek mechanikai terhelésének felmérésig terjedt.
Kültéri mérések a hőreflexiók és a zavaró háttérsugárzás kiküszöbölése érdekében csak kora hajnalban vagy késő este (napsütés nélküli napszakban) végezhetők.
Tükörfényes, illetve szépen megmunkált fémes felületek nagyon kis emissziós tényezővel rendelkeznek, így hőreflexió lép(het) föl. Ilyen jellegű mérési hibák kiküszöbölése érdekében többféle mérési pozícióból is ajánlatos elvégezni a méréseket.
Amennyiben a tükröződések miatt lehetetlen kiértékelhető méréseket végezni, a mérendő felületek mattítása (matt festékkel) vagy ismert emissziós tulajdonsággal rendelkező - vékony - szigetelőszalag felragasztása segíthet.
Kis hőmérsékletkülönbségek méréséhez válasszuk megfelelő érzékeny (nagy felbontó-képességű) hőkamerát. Ilyenkor előnyt élveznek a szkennelő kamerák a képhomogenításuk miatt.
Kis mérési tárgyak vagy nagy távolságból történő mérések esetén figyelembe veendő az alkalmazott termográfiai eszköz (hőkamera) által nyújtott geometriai felbontás. Egy-egy mérési felületre legalább három képpont essen, hogy helyesen értékelhető legyen a mért hőmérsékletadat. Szükség esetén megfelelő optika (teleobjektív, előtétlencsék, makrógyűrűk) alkalmazásával kell a geometriai felbontóképességet a tárgy méretéhez/távolságához hozzáigazítani.
Gyors folyamatok (vagy mozgó tárgyak) méréséhez megfelelő gyorsasságű hőkamerát válasszuk. Ne felejtsük el, hogy a hőkamera működése jeldigitalizáláson alapul, ennek megfelelően a Shannon törvénynek kell eleget tennünk: a valóságban végbemenő folyamat leggyorsabb komponensének legalább kétszeres frekvenciájával kell a mintát venni (esetünkben a hőképeket rögzíteni).
A weboldal tartalmát szerzői jogok védik, ezért az írások, ábrák, valamint hő- és fényképek másolása, tárolása és publikációja csak a
szerző előzetes írásos engedélyével megengedett.