Jenoptik VarioCAM hr research 780

A termográfia elmélete

Alkalmazási területek

      Épület-termográfia
      Ipari diagnosztika
      Szivárgáskeresés
      Villamos berendezések
      Gépek termográfiája
      Biológiai alkalmazások
      Elektronikai mérések
      Kutatás és fejlesztés
      Üveg-alkalmazások

Termográfiai eszközök

Szolgáltatások

Szakmai előadások

Hőkép-galéria

Szakmai publikációk

Aktuális időpontok



Copyright: Rahne Eric 2007-2022
webmaster: er



Jogi nyilatkozat
Kutatás és fejlesztés

A termográfia kutatásra és fejlesztésra való alkalmazása során a legkülönesebb igények merülnek föl. Vannak feladatok, amelyek csak nagyon gyors hőkamerákkal, mások pedig kizárólag nagyon nagy termikus ill. geometriai felbontással oldhatók meg. Ennek megfelelően léteznek akár 3 kHz felvételi frekvenciájú hőkamerák, 1 mK hőmérséklet-felbontású készülékek, valamint speciális hőkamerák termográfiai mikroszkóp-lencsékkel is. Az alkalmazások a gyártástechnológiák fejlesztésétől a roncsolásmentes anyagvizsgálatán át akár alkatrészek mechanikai terhelésének felmérésig terjedt.

Hőkép-galéria Példák alkalmazási területekre

  • Járműipari fejlesztések
    fékrendszerek, kuplungok bevizsgálása
    légzsákok külső felmelegedésének felmérése
    égési folyamatok kutatása (motorok)
  • Biológiai kutatások
    növények éllettani folyamatok kutatása
    vadszámlálás, kártevőfigyelés
  • Környezetfigyelés, környezetvédelem
    földterületek állapotfelmérése
    ipari létesítmények folyókra gyakorolt hatása
    klímakutatás (pl. éghajlat-változás)
  • Feldolgozó ipar
    fúrási, forgácsolási szerszámok fejlesztése
    hegesztési technológiák kutatása
    gumifeldolgozási technológiák
  • Repülőgépek fejlesztése/karbantartása
    géptörzs tömörségvizsgálata
    hajtóművek hőterhelésének felmérése
    kompozit anyagok víztartalmának felmérése
Szükséges hőkamera Fontos tanácsok
  • Kültéri mérések a hőreflexiók és a zavaró háttérsugárzás kiküszöbölése érdekében csak kora hajnalban vagy késő este (napsütés nélküli napszakban) végezhetők.
  • Tükörfényes, illetve szépen megmunkált fémes felületek nagyon kis emissziós tényezővel rendelkeznek, így hőreflexió lép(het) föl. Ilyen jellegű mérési hibák kiküszöbölése érdekében többféle mérési pozícióból is ajánlatos elvégezni a méréseket.
    Amennyiben a tükröződések miatt lehetetlen kiértékelhető méréseket végezni, a mérendő felületek mattítása (matt festékkel) vagy ismert emissziós tulajdonsággal rendelkező - vékony - szigetelőszalag felragasztása segíthet.
  • Kis hőmérsékletkülönbségek méréséhez válasszuk megfelelő érzékeny (nagy felbontó-képességű) hőkamerát. Ilyenkor előnyt élveznek a szkennelő kamerák a képhomogenításuk miatt.
  • Kis mérési tárgyak vagy nagy távolságból történő mérések esetén figyelembe veendő az alkalmazott termográfiai eszköz (hőkamera) által nyújtott geometriai felbontás. Egy-egy mérési felületre legalább három képpont essen, hogy helyesen értékelhető legyen a mért hőmérsékletadat. Szükség esetén megfelelő optika (teleobjektív, előtétlencsék, makrógyűrűk) alkalmazásával kell a geometriai felbontóképességet a tárgy méretéhez/távolságához hozzáigazítani.
  • Gyors folyamatok (vagy mozgó tárgyak) méréséhez megfelelő gyorsasságű hőkamerát válasszuk. Ne felejtsük el, hogy a hőkamera működése jeldigitalizáláson alapul, ennek megfelelően a Shannon törvénynek kell eleget tennünk: a valóságban végbemenő folyamat leggyorsabb komponensének legalább kétszeres frekvenciájával kell a mintát venni (esetünkben a hőképeket rögzíteni).


A weboldal tartalmát szerzői jogok védik, ezért az írások, ábrák, valamint hő- és fényképek másolása, tárolása és publikációja csak a szerző előzetes írásos engedélyével megengedett.